Program


Egy gyékényen árulunk - Balogh Károly kosárfonó

Egy gyékényen árulunk - Balogh Károly kosárfonó

Balogh Károly oktatásmódszertani ismeretei több évtizedes oktatási tapasztalat során csiszolódtak. Pedagógusi végzettsége, szakoktatói, vizsgabizottsági tevékenysége során kristályosodott ki számára a kosárfonás oktatási metódusa, az egymásra épülő és koncentrikusan ismétlődő ismeretszerzés. Mindezeket megalapozza az alapanyag ismerete, a néprajzi vonatkozások bemutatása, a tervezés dokumentálása és a rendszerben való gondolkodás.  more

Nincs aktuális előadás

Ön egy múltbeli eseményre keresett rá. Kérjük, válogasson aktuális kínálatunkból a Jegy.hu keresőjében!

Last event date: Saturday, May 20 2023 5:00PM

Balogh Károly oktatásmódszertani ismeretei több évtizedes oktatási tapasztalat során csiszolódtak. Pedagógusi végzettsége, szakoktatói, vizsgabizottsági tevékenysége során kristályosodott ki számára a kosárfonás oktatási metódusa, az egymásra épülő és koncentrikusan ismétlődő ismeretszerzés. Mindezeket megalapozza az alapanyag ismerete, a néprajzi vonatkozások bemutatása, a tervezés dokumentálása és a rendszerben való gondolkodás.

A megközelítés vezérfonala: tárgyközpontúság helyett technika központúság.

Hogyan, miként alakíthatók ki az alapkészségek az oktatás során? Miért célravezető a technikaközpontúság? Az előadó sok éves, évtizedes iskolai, felnőttképzési, tanfolyami, tábori és szakköri keretek között zajló képzéseinek tapasztalatait összegzi és a saját műhelyben megvalósuló magánoktatás lehetőségeit tárja a hallgatóság elé.  Mindezekről az összefüggésekről a tőle megszokott élvezetes előadói stílusban hallhatunk az előadáson, melyet nemcsak kosárfonók, de bármilyen kézműves szakoktatók és hallgatók számára szeretettel ajánljuk.

„A nádudvari szakiskolában eltöltött idő meghatározó volt kosárfonó pályafutásomban. Itt csodálkoztam rá először a magyar tárgyalkotó népművészet sokrétűségére, egyben magától értetődő funkcionilatására. Szakoktatóként örömmel adtam át a mesterség alapjait, megtanultam a rendszerben való gondolkodást, a vesszőfonásnak a hazai hagyományos szálasanyag feldolgozásban elfoglalt helyét, az oktatás során alkalmazott pedagógiai fogásokat. Nagyon fontos a technikai elemek egymásra épülése, emellett a készség szintű alapfonás-elsajátítás. Mindez helyesen megválasztott tárgycsoportokkal, és állandó ismétlésekkel érhető el. A tanuló számára elődeink formakincsének megőrzése és továbbgondolása szolgálja az egyedi stílus kialakítását. Rendezett környezetben, az alapanyag megfelelő előkészítése, gazdaságos felhasználása, az értékesítés lehetőségének feltérképezése új struktúrák, technikai elemek alkalmazása a használhatóság megtartása mellett részben, vagy egészben megélhetést biztosít a kosárfonó számára. Ez az a rendszer, amelyet tanítványaimmal és magammal szemben is támasztok. A magam által készített tárgyak ugyanezen gondolatok mentén születnek, alkotásaim illeszkednek egymáshoz, sok év alatt sikerült saját stílust kialakítani. Mindezt úgy, hogy a fonott termékek a mai korban is használhatók maradnak, miközben a hagyományos technikai, formai elemek továbbélnek. Ahol lehetőségem van kisebb-nagyobb közönség előtt megnyilvánulni, terjesztem a kétkezi munka becsületét, magyar hagyományaink megőrzését. Eltökélt szándékom, hogy személyes tapasztalataim és adatgyűjtéseim alapján a fellelhető visszásságok felszínre kerüljenek és jobbító javaslatokkal tegyek valamit a kosárkötés gyönyörű mesterségének fennmaradásáért.”

 

 

Our offer


Nők Lapja Irodalmi Est és Díjátadó A magazin 75. jubileumi születésnapja alkalmából idén impozáns környezetben, nagyközönség előtt adjuk át a Nők Lapja Irodalmi Díjakat. Az est folyamán közreműködik Vecsei H. Miklós, Grecsó Krisztián, Szinetár Dóra, Gubik Petra és Juhász Anna.

A Hagyományok Háza állandó táncház-sorozatának a Hagyományok Háza Átriuma ad otthont, minden szombaton 21 óra és hajnal 2 között. Szombat esténként itt a helyed a Hagyományok Háza táncházában, tanuld és járd velünk a táncot!

Egy ikonikussá vált produkció, mely formabontóként tört utat magának egykor, elköszönve a megszokott sémáktól. Életre keltve Nikola Parov dinamikus, ősi motívumokat görgető populáris zenéjét, táncosaink egy valóságos táncvihart a színre hozva jelenítik meg a Nap kultuszát. A Napét, melyből minden ered: olykor szenvedni hagy, máskor testünket erővel, szívünket szerelemmel tölti meg. Látva mélységeinket, végül mindig újra felragyog fénye. Az pedig nem más, mint a Szeretet lángolása, az egymásért dobbanó emberszívek fényes fáklyája. A Naplegenda intenzív hívószó a néptánckedvelők, és a műfajban kevésbé jártas érdeklődők számára egyaránt, alkotói egytől-egyig meghatározó színek a hazai néptánc- és zenekultúra palettáján.

Suggestions


A Hagyományok Háza és az Örökség Nemzeti Gyermek és Ifjúsági Népművészeti Egyesület hagyományteremtő szándékkal egy új programsorozatot indított múlt év…

„Az éneklés a lélek anyanyelve, így minden embernek élnie kell vele, olyan természetességgel, azzal a belső megnyilatkozási vággyal, természetes hangszínnel,…

A kiállítás a múzeum gyűjteményét alapul véve emel ki hét témakört: mézeskalács-készítés, nemezelés, a fazekasmesterség hagyománya, a pásztorkodás életmódbeli és…

Warning! The basket time limit is about to expire!
estimated time left:
00:00

item(s) in basket

total:


Time limit has expired. Please, put item(s) in to basket again.