Program


Újév-köszöntő „Szabadítsd meg, Uram, néped, / Áldd meg a te örökséged!”

Újév-köszöntő „Szabadítsd meg, Uram, néped, / Áldd meg a te örökséged!”

Újév-köszöntő
„Szabadítsd meg, Uram, néped, / Áldd meg a te örökséged!”
 több

Nincs aktuális előadás

Ön egy múltbeli eseményre keresett. Kérjük, válogasson aktuális kínálatunkból a Jegy.hu keresőjében!

Utolsó előadás dátuma: 2023. január 6. péntek, 19:30

Közreműködik:

Magyar Állami Népi Együttes tánckara és zenekara (művészeti vezető: Pál István „Szalonna”, együttesvezető: Mihályi Gábor)

Andrejszki Judit – csembaló

Balogh Kálmán - cimbalom

Básits Branka – ének

Cirkalom Táncegyüttes (Topolya)

Csizmadia Anna – ének

id. Csizmadia Anna és Csizmadia János - ének

Csőke Flóra – cselló

Dervár Ferenc - ének

Eredics Salamon – furulya

 

volt Fáklya Horvát Művészegyüttes egykori táncosai

Fassang László – orgona

Gulyás Emese – hegedű

Horváth Zalán Levente – duda

Horváth Zsombor - hegedű

ifj. Szerényi Béla - furulya

Kertész György – cselló

Király Dávid - duda

Kodály Zoltán Magyar Kórusiskola és a Cantate Kórus vegyeskara (vezényel: Sapszon Ferenc)

Lukács Miklós – cimbalom

Oláh Gyöngyvér – hegedű

Pétery Dóra – csembaló 

Reinhardt Nikoletta – brácsa

Sebestyén Márta – ének

Sipos Csaba – bőgő

Szabó Sipos Barnabás – konfernasz, vers - színművész (Jászai Mari-díjas színművész)

Tanac Néptáncegyüttes

Testvériség Táncegyüttes

Végh Andor – duda

ViGaD zenekar

Vujicsics Együttes

 

Szerkesztő: Eredics Gábor

Rendező: Mihályi Gábor

Vetítés: Sztanó Hédi

Látvány: Papp Kornél

 

Ünnepi műsorunk mottója a „Téged Isten, dicsérünk” ének huszonegyedik, ma különösen időszerű sora: „Szabadítsd meg, Uram, néped, / Áldd meg a te örökséged!” E sor kiválasztásával folytatni, elmélyíteni, teljessé tenni kívánjuk a Te Deum címet viselő tavalyi gálaműsor üzenetét: a Kárpát-medencei magyarság egységét, valamint a velünk élő népekkel és szomszédjainkkal megélt kölcsönös tisztelet Bartók által megfogalmazott monumentális gondolatát.  

Az ünnepkör egyetemességét klasszikus zenei műsorszámokkal és több generáció jelenlétével is hangsúlyozó koncerten a talán ismerős programelemek sajátosan mély értelmezését az istengyermek születésének misztériuma és az újrakezdés reményét adó újév kínálja, annak megjelenítése, hogy a teremtés művében társakká válhattunk. A világ és emberi létünk értelmét keresve eligazodást, örök érvényű válaszokat talán csak a művészetek nyelvén – kiváltképp dallal, tánccal, muzsikával, és rítusokba, szertartásokba való bevonódásunk révén – adhatunk. A 2015-ben indult Újév-köszöntők sorának nyolcadik gálaműsorán erre kívánunk lehetőséget adni az előadók és a közönség számára egyaránt.

Ajánlatunk


“Két kezem formálja, a lábam járja, szívem muzsikája!“ Magyar cigány mesterségek, virtuóz táncok, életérzések...

Ökrös Csaba halálával hogy is lehetne újból Ökrös zenekari koncert? Ezt a nehéz kérdést próbálják megválaszolni az ittmaradtak, Molnár Miklós, Kelemen László, Mester László „Pintyő”, kiegészülve Gombai Tamással, Pál István „Szalonnával, Pénzes Gézával, valamint a hajdani Ökrös-koncertek állandó meghívottjaival, Balogh Kálmánnal, Berecz Andrással, Juhász Zoltánnal. A táncházmozgalom második hullámában alakult csapat olyan, a táncházakban ma is közkedvelt nótáknak a felröptetője volt, mint a kalotaszegi „Ej, nem szeretem az idők járását”, vagy az ördöngösfüzesi „Már Füzesből kihajtották a nyájat”, de lemezre vett zenéik ma is hallgatottak, mondhatni klasszikussá váltak (Kalotaszegi mulató énekek, Bonchida, háromszor). A koncertet nem csak az Ökrös zenekarral felnőtt idősebb generációnak ajánljuk, a fiatalok is megérezhetik zenéjükben a népzene átütő, lelket emelő szépségét, erejét.

A tárlatvezetés időtartama ~ 50 perc. A tárlatvezetés a belépőjegy árát nem tartalmazza! Miért gondolta a Stühmer csokoládé és bonbon készítő gyár, hogy csokoládé dobozait Lukáts Katóval tervezteti meg, aki kifejezetten magyar népi motívumokkal sajátos stilizált formában készítette el terveit? Hogy találkozott Lesznai Anna a mezőkövesdi népviselettel, és milyen kalandos módon kerültek vissza a munkái az amerikai emigrációja során New Yorkból Hatvanba? Hogyan hatottak a Zsolnay nővérek néprajzi gyűjtései a világhírű Zsolnay-gyár kerámiáinak díszítőművészetére? Melyik ma is működő fővárosi kórház betegszobáit és ma hajléktalanszállóként működő épület belső tereit festette meg Undi Mariska kalotaszegi és mezőkövesdi motívumokkal? Hogyan lett Mallász Gitta a Magyar Állami Népi Együttes jelmeztervezője, és miért kapta meg Tüdős Klárával egyetemben a Világ Igaza kitüntetést? A kiállításban sok izgalmas történet mellett ezekre a kérdésekre is választ kaphatunk.

Ajánló


A Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum legújabb kamarakiállítása a múzeum Miska kancsóiból és emberalakos kerámiáiból mutat be válogatást,…

Közös ég alatt - Egy színpadon a néptánc ifjú tehetségei és a Magyar Állami Népi Együttes A Hagyományok Háza és…

Nagy és nemes feladatra vállalkozik a Magyar Állami Népi Együttes erdélyi antológiájának színpadra állításával. Az Édeskeserű szerves folytatása annak az…

Figyelem! A vásárlási időkorlát hamarosan lejár!
becsült lejárati idő:
00:00

tétel a kosárban

összesen:


Lejárt a vásárlási időkorlát! Kérjük, állítsa össze a kosarát újra!