Program


Újév-köszöntő: "Halljátok, mit ajkim zengenek"
2

Újév-köszöntő: "Halljátok, mit ajkim zengenek"

Újévköszöntő műsorunkban a karácsony és farsang közötti időszak keretébe foglalva villantunk föl tükörcserepeket az újesztendő hagyományaiból.

Nincs aktuális előadás

Ön egy múltbeli eseményre keresett. Kérjük, válogasson aktuális kínálatunkból a Jegy.hu keresőjében!

Utolsó előadás dátuma: 2018. január 6. szombat, 19:30

A hagyomány egykor virágzó idejében természetesnek vették a fiatalok, hogy az előttünk járó nemzedéktől megörökölik mindazt, amitől ők is kiteljesedett életet élhetnek, de változtattak is azon, ahogy nekik tetszett. Így mindaz, ami számunkra mint hagyomány megőrződött, egyszerre viseli magán a régmúlt, a közelmúlt mint valamikori jelen, a jövő mint eljövendő jelen jegyeit, egyetlen szerves időívet rajzolva ki, amelyben régi és új stiláris egységben képviseli az időtlenséget.
Újévköszöntő műsorunkban a karácsony és farsang közötti időszak keretébe foglalva villantunk föl tükörcserepeket az újesztendő hagyományaiból. Nem egész népszokásokat mutatunk be, csupán azok hangulatába szeretnénk bekapcsolni nézőinket. De nemcsak abba, hiszen Arany- és Kodály-emlékév fordulóján vagyunk...
Abban az értelemben is tágítjuk az időkeretet, hogy nemcsak a folklórgyűjtések időszakának terméséből válogatunk, hanem több száz évvel korábbi följegyzésekből, dallamokból is. A legrégibb fennmaradt magyar újévköszöntő szöveggel hívjuk műsorunkra közönségünket:

Az egek teremtő, csillagok építő, menynek-földnek Istene,
Az kit ez világra, szabadulásunkra, szép szűzleány szüle,
Ez új esztendőnek, ti kegyelmeteknek kezdetit megszentelje!

Békesség, boldogság, bor, búza, gazdagág házatokat újítsa!
Isten ellenségtűl, gyülevész, gaz néptűl jószágitok megtartsa.

Mint nagy mély örvénybül víz buzog ékesen,
Istennek áldása, s megszaporítása legyen ily bőségesen!
Marhátok seregén, s házatok cselédjén, szívbűl kívánom,
                            Ámen!

(Pávai István)

 

Közreműködők:

 


Györfi Erzsébet és a Barozda együttes

 

Méry Rebeka és a Duna Folk Band

 

Üsztürü zenekar

 

Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Népzene Tanszékének hallgatói

 

Hagyományőrzők az Őrségtől, Zoborvidéktől Csáváson keresztül Gyimesig és a Szeret mentéig;

 

hagyományt életre keltők Somorjától Budapesten át Csíkszeredáig;

 

Magyar Állami Népi Együttes tánckara és zenekara, művészeti vezető: Pál István Szalonna

valamint a Fölszállott a páva gyermek résztvevői

A műsor szerkesztője: Pávai István

Rendező: Mihályi Gábor

Ajánlatunk


A Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum legújabb kamarakiállítása a múzeum Miska kancsóiból és emberalakos kerámiáiból mutat be válogatást, különleges helyszínen. A Budai Vigadó pinceszintjén található Lajos-terem egykor borlerakatként működött, és megcsodálható benne az eredeti középkori városfal is, nem mindennapi élményt nyújtva a látogatóknak.

A tárlatvezetés időtartama ~ 50 perc. A tárlatvezetés a belépőjegy árát nem tartalmazza! Miért gondolta a Stühmer csokoládé és bonbon készítő gyár, hogy csokoládé dobozait Lukáts Katóval tervezteti meg, aki kifejezetten magyar népi motívumokkal sajátos stilizált formában készítette el terveit? Hogy találkozott Lesznai Anna a mezőkövesdi népviselettel, és milyen kalandos módon kerültek vissza a munkái az amerikai emigrációja során New Yorkból Hatvanba? Hogyan hatottak a Zsolnay nővérek néprajzi gyűjtései a világhírű Zsolnay-gyár kerámiáinak díszítőművészetére? Melyik ma is működő fővárosi kórház betegszobáit és ma hajléktalanszállóként működő épület belső tereit festette meg Undi Mariska kalotaszegi és mezőkövesdi motívumokkal? Hogyan lett Mallász Gitta a Magyar Állami Népi Együttes jelmeztervezője, és miért kapta meg Tüdős Klárával egyetemben a Világ Igaza kitüntetést? A kiállításban sok izgalmas történet mellett ezekre a kérdésekre is választ kaphatunk.

Az iskolai év végéhez közeledve a Csillagszeműek különböző csoportjai két programmal várják a közönséget a Hagyományok Házában: 17 órától a fiatalabb budapesti és piliscsabai gyerekek mutatkoznak be. Mindkét előadás vendége a Csillagszeműek felnőtt társulatra, a Timár Együttes. A programban Timár Sándor klasszikus művei mellett a fiatal csoportvezetők saját koreográfiái is szerepelnek. A műsort Vizeli Bálint és zenekara kíséri.

Ajánló


Közös ég alatt - Egy színpadon a néptánc ifjú tehetségei és a Magyar Állami Népi Együttes A Hagyományok Háza és…

Ökrös Csaba halálával hogy is lehetne újból Ökrös zenekari koncert? Ezt a nehéz kérdést próbálják megválaszolni az ittmaradtak, Molnár Miklós,…

“Két kezem formálja, a lábam járja, szívem muzsikája!“ Magyar cigány mesterségek, virtuóz táncok, életérzések...

Figyelem! A vásárlási időkorlát hamarosan lejár!
becsült lejárati idő:
00:00

tétel a kosárban

összesen:


Lejárt a vásárlási időkorlát! Kérjük, állítsa össze a kosarát újra!