Program


Szabadegyetem - “Összerázás” - Beszélgetések a kortárs néptáncélet jelenségeiről

Szabadegyetem - “Összerázás” - Beszélgetések a kortárs néptáncélet jelenségeiről

“Összerázás” címmel indít új diskurzust a Hagyományok Háza szabadegyetemi sorozata, melynek célja a kortárs néptáncos közélet tematizálása, a folkszcéna tudományos, művészeti és oktatási szereplőinek bevonásával.




 more

Nincs aktuális előadás

Ön egy múltbeli eseményre keresett rá. Kérjük, válogasson aktuális kínálatunkból a Jegy.hu keresőjében!

Last event date: Thursday, February 06 2025 6:00PM

“Összerázás” címmel indít új diskurzust a Hagyományok Háza szabadegyetemi sorozata, melynek célja a kortárs néptáncos közélet tematizálása, a folkszcéna tudományos, művészeti és oktatási szereplőinek bevonásával.


„Összerázás”
Új beszélgetés-sorozatot indít a Hagyományok Háza 2025 februárjában!
Ki ne futott volna már bele táncházaink szünetében, büfépultnál várakozva vagy tábori hajnalpír lámpásánál (néptánc)mozgalmunk kérdéseit boncolgató elemző beszélgetésekbe, esetleg velős kritikákba? Kinek ne támadtak volna világmegváltó gondolatai egy-egy fesztiválon vagy minősítő versenyen? Ki ne ült volna olyan folkkocsmai asztaltársaságban, ahol a néptáncról szóló higgadt és kimért beszélgetés heves vitává fajult, békét pedig csak egy újabb pálinka hozott…?
Úgy tűnik, hogy a táncházmozgalom azon tiszavirág-életű jelensége, amikor is laikusok, elméleti és gyakorlati szakemberek, művészek, kutatók, valamint társművészetek képviselői egyazon nyilvános beszédközösségben értekeztek a néptáncélet kérdéseiről, nem volt képes állandósulni a közművelődés színterén. Az őszinteség és a valódi dialógus pillanatai kocsmákba, táncházi büfékbe, tábori zugokba szorultak – de nem tűntek el teljesen. Hiszen a táncéleti jelenségeket mi magunk generáljuk, még akkor is, ha a tánccal kapcsolatos népi tudat lassan már csak epizodikus formában részese narratívánknak.


Erre a helyzetre kíván reagálni a Hagyományok Háza szabadegyetemének új sorozata. Munkacsoportjának tagjait éppenséggel az érdekli, hogy mi rejlik a kocsmaasztali megvilágosodáson túl. Lehetséges-e a néptáncélet mai jelenségeiről más keretek között is eszmét cserélni?
Az új diskurzus címe “Összerázás” lett, célja a kortárs néptáncos közélet tematizálása. A sorozat a folkszcéna tudományos, művészeti és oktatási szereplőinek bevonásával szeretne konstruktív véleménycserébe ágyazott reflexiót folytatni aktuális problémákról, trendekről, jelenségekről.
Az első alkalom vendége Dr. Varga Sándor (etnográfus, egyetemi docens - SZTE BTK), akinek beszélgetőpartnerei a sorozat munkacsoportjának tagjai lesznek (Kiss Márton Zsolt, Németh Nóra, Orza Călin, Busai Norbert, Módos Máté). A februári beszélgetés a sorozat szemléletmódját, alapállását, további témáit is előrevetíti; ugyanakkor kifejezett célja a közönségével való konstruktív párbeszéden keresztül tágítani az eszmecsere szellemi horizontját. Kérdésed van…? Meghallgatjuk. Elmondanád…? Itt az alkalom!
Szeretettel várunk minden érdeklődőt!

Our offer


A társulat Bernarda Ballada című ÚJ előadása elsősorban a tánc nyelvén beszél. A dráma részleteiből és a szerző egyes költeményeiből álló szöveg és a folklórból merítkező zenei világ segítségével a mozgás, a tánc által idézi meg a lorcai költőiséget és érzelmi telítettséget, a szenvedély elsöprő erejét.

Soha el nem múló – Novák Ferenc és Lévay Andrea – Ágfalvi György alkotópáros koreográfiái

A műsor a boldog szerelmet és az egymásra találást hivatott bemutatni, az ifjú pár végül összeköti életét, és boldogan élnek míg meg nem halnak, ahogy a népmesék is végződnek.

Suggestions


Dr. Varga Sándor előadó - Változások egy mezőségi falu hagyományos tánckultúrájában.

“Két kezem formálja, a lábam járja, szívem muzsikája!“ Magyar cigány mesterségek, virtuóz táncok, életérzések...

A vezetés során részletes betekintést nyerhet a kiállítás közel 150 bemutatott darabjába, köztük a Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti…

Warning! The basket time limit is about to expire!
estimated time left:
00:00

item(s) in basket

total:


Time limit has expired. Please, put item(s) in to basket again.