
Novák Ferenc: Szék táncos hagyománya
Novák Ferenc Tata zenés-táncos estje
Novák Ferenc Tata zenés-táncos estje
Ön egy múltbeli eseményre keresett. Kérjük, válogasson aktuális kínálatunkból a Jegy.hu keresőjében!
Utolsó előadás dátuma: 2019. szeptember 28. szombat, 19:00
Novák Ferenc Tata a Szék táncai és táncélete a 20. század első felében című, a hatvanas évek elején megírt szakdolgozata alapján mesél az európai viszonylatban is kiemelkedő néprajzi és művelődéstörténeti gyűjtőmunkájának élményeiről, eredményeiről. Novák Ferenc 1959 és 1964 között mintegy 300 m filmen rögzítette a széki táncokat, közel 100 hangszeres és vokális dallamról rögzített hangfelvételt, de készített eredeti báli zenei gyűjtést a felszegi táncházból, és az aprók táncából is.
A táncos-zenés előadás során megismerhetjük azt a jelentős szerepet, amelyet a tánc töltött be Szék társadalmának életében.
Korniss Péter Kossuth-díjas fotóművész 1961-ben ismerkedett meg Novák Ferenc koreográfussal, aki először vitte el egy erdélyi táncházba 1967-ben. Ekkor kezdett el a hagyományos paraszti kultúrával foglalkozni, és magával ragadó, élethű sorozatban örökítette meg Szék kultúráját, táncéletét, így az est folyamán számos fotóját is bemutatjuk.
Muzsikál Pali Marci széki prímás, kísér Kerékgyártó Gergely és Porteleki Zoltán
Az estet egy közös széki táncrenddel zárjuk az Átriumban, amely egyben az esti táncház kezdete is.
Az előadásra váltott jegy a táncházba való belépésre is jogosít!
A Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum ékszergyűjteményét 20. és 21. századi népi iparművészek és designerek népi motívumok ihlette ékszerei alkotják, melyek a kortárs anyaghasználat interaktivitását és a népi motívumok mai reflexióját vegyítik.
Mama nézd - családi tárlatvezetések a Hagyományok Házában - a Folk Fashion kiállítás megtekintése. Ha kisbabával otthon ülő anyuka vagy apuka, akkor sem kell megtagadnia magától a művészeti élményeket. Több olyan hely van a városban, ahol kifejezetten örülnek annak, ha elhozza magával kisbabáját egy kiállításra, hiszen a kismama vagy kispapa lét nem az otthon ülésről szól. A művészeti nevelést pedig nem lehet elég korán kezdeni. A Hagyományok Háza Baba-mama ’art’ kalandra hívja, ahová kifejezetten olyan édesanyákat vagy édesapákat vár, akik csecsemőjüket magukkal hozva kívánják megismerni tárlatainkat. Tegyék meg az első közös lépéseket a művészetek felé, mi pedig biztosítjuk a bababarát légkört és a műalkotások befogadásához szükséges ismereteket, hogy teljes legyen a tárlatvezetés élménye!
A Magyar Állami Népi Együttes alkotóinak régi álma valósult meg, amikor Nikola Parov friss hangzású, dinamikus, ősi motívumokat görgető populáris zenéjével találkoztak. A zeneszerző különleges, szaxofont, dobot és rézfúvósokat is felvonultató etno-zenéje mellé, a magyar néptánc legdinamikusabb, legerőteljesebb mozdulatait, valóságos táncvihart állítottak színpadra.
Az ünnepek közeledtével meg-meg állunk egy pillanatra, díszbe öltöztetjük a lelkünket, egyre gyakrabban jut eszünkbe, vagy csendül fel a rádióban…
A társulat Bernarda Ballada című ÚJ előadása elsősorban a tánc nyelvén beszél. A dráma részleteiből és a szerző egyes költeményeiből…
Gyerek táncházak és azt követően kézműves foglalkozások péntek délutánonként a Hagyományok Háza Átriumában. A program hossza ~1,5 óra.
tétel a kosárban
összesen:
Lejárt a vásárlási időkorlát! Kérjük, állítsa össze a kosarát újra!