Program


Népi gyógyászat előadás - „Újra sláger a borsmenta: nincs holt szezon a gyógynövénygyűjtésnél!”

Népi gyógyászat előadás - „Újra sláger a borsmenta: nincs holt szezon a gyógynövénygyűjtésnél!”

Gyógynövények a 19-20. századi köztudatban a szervezett gyűjtések mentén. Az előadás középpontjában a gyógynövények gyűjtésének néprajzi-kultúrtörténeti vizsgálata szerepel. A népi gyógyászat rendszerében jelentős helyet foglaltak el a vadon termő gyógynövények, illetve a használatukra vonatkozó speciális tudás.  more

Nincs aktuális előadás

Ön egy múltbeli eseményre keresett rá. Kérjük, válogasson aktuális kínálatunkból a Jegy.hu keresőjében!

Last event date: Thursday, November 09 2023 5:30PM

Gyógynövények a 19-20. századi köztudatban a szervezett gyűjtések mentén. Az előadás középpontjában a gyógynövények gyűjtésének néprajzi-kultúrtörténeti vizsgálata szerepel. A népi gyógyászat rendszerében jelentős helyet foglaltak el a vadon termő gyógynövények, illetve a használatukra vonatkozó speciális tudás. A 19. század második felében ezzel párhuzamosan a széles(ebb) körű gyógynövényismeret egy másfajta típusa is megjelent: a szaktudományok (botanika, kertészet, orvostudomány, gyógyszerészet) képviselői által népszerűsített tudásanyag, mely az ismeretterjesztő kiadványok, tanfolyamok mellett magába foglalta a növények szervezett begyűjtését egyaránt. Az előadás célja ismertetni a jelenség történeti hátterét és céljait, bemutatni a gyűjtött gyógynövényfajokat, továbbá a népi hagyományokkal felmutatható kapcsolódási pontjait.
Vukov Anikó Veronika a Móra Ferenc Múzeum néprajzkutató muzeológusa és a Szegedi Tudományegyetem Történettudományi Intézete Néprajzi Alprogramjának doktorjelöltje. Disszertációjának témája a különböző kulturális hatások mentén megjelenő gyógynövényhasználat és –ismeret.

Our offer


TÁNCKÁNON - Hommage à Kodály Zoltán Egy képzeletbeli közösség életének apró mozzanataiból bontakozik ki a történet, melynek zenei keretét Kodály Zoltán és kortársai, Bartók Béla, Lajtha László kompozíciói, illetve a zeneszerző által gyűjtött népdalok alkotják. A jelenetek során emberi kapcsolatok kialakulását, azok elvesztését, örömöket és bánatokat, valamint a mindennapok és ünnepek rituáléit követhetjük nyomon.

„Az éneklés a lélek anyanyelve, így minden embernek élnie kell vele, olyan természetességgel, azzal a belső megnyilatkozási vággyal, természetes hangszínnel, ahogyan a beszédben is kifejezi magát.” – vallja Bárdosi Ildikó, a Mesterek és tanítványok koncertsorozat őszi vendége.

A Hagyományok Háza előadás-sorozatában a színpadi néptáncművészet kiemelkedő koreográfusait állítjuk fókuszpontba, ezen az estén Timár Sándor és Molnár Péter lesz.

Suggestions


A konferencia kísérletet tesz a néptáncos színpadi öltözködési irányzatainak áttekintésére és értelmezésére, az eredeti viseletek, a viseletrekonstrukciók, valamint a stilizált…

Körforgásban – Divat és Tradíció Különleges Párbeszéde a Hagyományok Háza Színpadán Hogyan találkozik a hagyomány és a kortárs művészet a…

Gyerek táncházak és azt követően kézműves foglalkozások péntek délutánonként a Hagyományok Háza Átriumában. A program hossza ~1,5 óra.

Warning! The basket time limit is about to expire!
estimated time left:
00:00

item(s) in basket

total:


Time limit has expired. Please, put item(s) in to basket again.