Program


Népi gyógyászat előadás - „Újra sláger a borsmenta: nincs holt szezon a gyógynövénygyűjtésnél!”

Népi gyógyászat előadás - „Újra sláger a borsmenta: nincs holt szezon a gyógynövénygyűjtésnél!”

Gyógynövények a 19-20. századi köztudatban a szervezett gyűjtések mentén. Az előadás középpontjában a gyógynövények gyűjtésének néprajzi-kultúrtörténeti vizsgálata szerepel. A népi gyógyászat rendszerében jelentős helyet foglaltak el a vadon termő gyógynövények, illetve a használatukra vonatkozó speciális tudás.  több

Nincs aktuális előadás

Ön egy múltbeli eseményre keresett. Kérjük, válogasson aktuális kínálatunkból a Jegy.hu keresőjében!

Utolsó előadás dátuma: 2023. november 9. csütörtök, 17:30

Gyógynövények a 19-20. századi köztudatban a szervezett gyűjtések mentén. Az előadás középpontjában a gyógynövények gyűjtésének néprajzi-kultúrtörténeti vizsgálata szerepel. A népi gyógyászat rendszerében jelentős helyet foglaltak el a vadon termő gyógynövények, illetve a használatukra vonatkozó speciális tudás. A 19. század második felében ezzel párhuzamosan a széles(ebb) körű gyógynövényismeret egy másfajta típusa is megjelent: a szaktudományok (botanika, kertészet, orvostudomány, gyógyszerészet) képviselői által népszerűsített tudásanyag, mely az ismeretterjesztő kiadványok, tanfolyamok mellett magába foglalta a növények szervezett begyűjtését egyaránt. Az előadás célja ismertetni a jelenség történeti hátterét és céljait, bemutatni a gyűjtött gyógynövényfajokat, továbbá a népi hagyományokkal felmutatható kapcsolódási pontjait.
Vukov Anikó Veronika a Móra Ferenc Múzeum néprajzkutató muzeológusa és a Szegedi Tudományegyetem Történettudományi Intézete Néprajzi Alprogramjának doktorjelöltje. Disszertációjának témája a különböző kulturális hatások mentén megjelenő gyógynövényhasználat és –ismeret.

Ajánlatunk


Nők Lapja Irodalmi Est és Díjátadó A magazin 75. jubileumi születésnapja alkalmából idén impozáns környezetben, nagyközönség előtt adjuk át a Nők Lapja Irodalmi Díjakat. Az est folyamán közreműködik Vecsei H. Miklós, Grecsó Krisztián, Szinetár Dóra, Gubik Petra és Juhász Anna.

A Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum ékszergyűjteményét 20. és 21. századi népi iparművészek és designerek népi motívumok ihlette ékszerei alkotják, melyek a kortárs anyaghasználat interaktivitását és a népi motívumok mai reflexióját vegyítik.

TÁNCKÁNON - Hommage à Kodály Zoltán Egy képzeletbeli közösség életének apró mozzanataiból bontakozik ki a történet, melynek zenei keretét Kodály Zoltán és kortársai, Bartók Béla, Lajtha László kompozíciói, illetve a zeneszerző által gyűjtött népdalok alkotják. A jelenetek során emberi kapcsolatok kialakulását, azok elvesztését, örömöket és bánatokat, valamint a mindennapok és ünnepek rituáléit követhetjük nyomon.

Ajánló


Gyerek táncházak és azt követően kézműves foglalkozások péntek délutánonként a Hagyományok Háza Átriumában. A program hossza ~1,5 óra.

Egy ikonikussá vált produkció, mely formabontóként tört utat magának egykor, elköszönve a megszokott sémáktól. Életre keltve Nikola Parov dinamikus, ősi…

A Hagyományok Háza és az Örökség Nemzeti Gyermek és Ifjúsági Népművészeti Egyesület hagyományteremtő szándékkal egy új programsorozatot indított múlt év…

Figyelem! A vásárlási időkorlát hamarosan lejár!
becsült lejárati idő:
00:00

tétel a kosárban

összesen:


Lejárt a vásárlási időkorlát! Kérjük, állítsa össze a kosarát újra!