Program


Kétegyháza táncélete és táncai - Szabadegyetem

Kétegyháza táncélete és táncai - Szabadegyetem

Halmi Zoltán, néptánckutató Kétegyháza táncélete és táncai címmel tart előadást a Hagyományok Házában, amelyben ennek a dél-alföldi, többségében románok által lakott falunak tánckultúrájáról ad átfogó képet a 20. század közepétől napjainkig. Az előadás az egyéni tánctudás és a közösségi tánchagyomány viszonyát vizsgálja ebben a magyarországi román közösségben, és igyekszik elhelyezni a falu népéleti sajátosságait a dél-kelet alföldi románság kontextusában.  több

Nincs aktuális előadás

Ön egy múltbeli eseményre keresett. Kérjük, válogasson aktuális kínálatunkból a Jegy.hu keresőjében!

Utolsó előadás dátuma: 2024. szeptember 26. csütörtök, 18:00

Halmi Zoltán, néptánckutató Kétegyháza táncélete és táncai címmel tart előadást a Hagyományok Házában, amelyben ennek a dél-alföldi, többségében románok által lakott falunak tánckultúrájáról ad átfogó képet a 20. század közepétől napjainkig. Az előadás az egyéni tánctudás és a közösségi tánchagyomány viszonyát vizsgálja ebben a magyarországi román közösségben, és igyekszik elhelyezni a falu népéleti sajátosságait a dél-kelet alföldi románság kontextusában. Fókuszában a táncalkalmak, a tánc- és zenei élet áll, de kitér a viseletre, azok változásaira a 19-20. században, továbbá a jeles napokra, hiedelmekre és a társas együttlét hagyományaira.

Ajánlatunk


A Kerekutca minden lakója egytől egyig hétköznapian furcsa, de szerethető figura, a közösség fontos részei, részesei. Mindenkitől lehet tanulni valamit, ami eligazít, végigkísér a Kerekutca ezer zegzugán. Hiszen a zene és a tánc színes forgatagában megelevenedő falunak, a házak közt szövődő kalandoknak egy szempillantás alatt részese lesz minden néző, hallgató, éneklő, táncoló.

A Bakony-Balaton pásztorvilága és fás-erdős legeltetési rendszerekről szinte nincs oly gyermek vagy felnőtt, aki nem hallott volna közvetetten. A bakonyi betyárok, makkoltatás, bakonyi pásztorokról szóló énekek mind-mind átszövik életünk hétköznapjait és maga a táj, Balaton – felvidék lankái és Bakony hegyei mind meghatározzák a magyar, Pannon tájról alkotott elképzeléseket. Az elmúlt évszázadok során a legelők összeszűkülésével a pásztorok létszáma is megfogyatkozott és szinte el is tűntek a köztudatból, pedig jelenkorunkban is még vannak pásztoroló legeltetéssel foglalkozó gazdálkodók a térségben. Az előadásban azt járjuk körbe, hogy hogyan változtak a legelők és pásztorok világa a 19. századtól napjainkig a Bakony-Balaton térségében. Merre legeltettek és kik legeltettek hajdanán és kik őrzik még a legeltetést és pásztor hagyományok gyakorlatát. Megismertetve a legeltetés, a jószágok, az emberek és a természet szervesen összekapcsolódó, látható és sokszor láthatatlan, de egymást megtartó és megőrző kapcsolatának megvalósulását, eltűnését és újbóli megteremtésének útjait és lehetőségeit. Az előadónak 2024-ben jelent meg A vadon legeltetése Fás legelők, erdei legeltetés és pásztorvilág a Bakony és a Balaton vidékén és azon is túl című könyve, melynek egyik társkiadója a Hagyományok Háza.

A Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum ékszergyűjteményét 20. és 21. századi népi iparművészek és designerek népi motívumok ihlette ékszerei alkotják, melyek a kortárs anyaghasználat interaktivitását és a népi motívumok mai reflexióját vegyítik.

Ajánló


Gyerek táncházak és azt követően kézműves foglalkozások péntek délutánonként a Hagyományok Háza Átriumában. A program hossza ~1,5 óra.

A Magyar Állami Népi Együttes zenekarát – hazánkban szinte utolsóként – olyan kiváló cigány muzsikusok is alkotják, akik képesek a…

Az Örökség Nemzeti Gyermek és Ifjúsági Népművészeti Egyesület és a Magyar Állami Népi Együttes "Közös ég alatt" című előadása immáron…

Figyelem! A vásárlási időkorlát hamarosan lejár!
becsült lejárati idő:
00:00

tétel a kosárban

összesen:


Lejárt a vásárlási időkorlát! Kérjük, állítsa össze a kosarát újra!