Program


Néptáncviselet konferencia - "A legszebb hatás elérése érdekében”

Néptáncviselet konferencia - "A legszebb hatás elérése érdekében”

A konferencia kísérletet tesz a néptáncos színpadi öltözködési irányzatainak áttekintésére és értelmezésére, az eredeti viseletek, a viseletrekonstrukciók, valamint a stilizált színpadi néptáncos öltözetek aktuális trendjeit egyaránt vizsgálva. Az anyaghasználat, a ruhadarabok és az öltözetek rendszerré összeálló egésze, a színek, a kiegészítők elemzése, értelmezése révén a koreográfusi egyéni alkotói szándék mellett kirajzolódnak napjaink színpadi néptáncos öltözeteinek korstílusa és divatirányzatai.  több

Nincs aktuális előadás

Ön egy múltbeli eseményre keresett. Kérjük, válogasson aktuális kínálatunkból a Jegy.hu keresőjében!

Utolsó előadás dátuma: 2024. október 5. szombat, 9:30

A konferencia kísérletet tesz a néptáncos színpadi öltözködési irányzatainak áttekintésére és értelmezésére, az eredeti viseletek, a viseletrekonstrukciók, valamint a stilizált színpadi néptáncos öltözetek aktuális trendjeit egyaránt vizsgálva. Az anyaghasználat, a ruhadarabok és az öltözetek rendszerré összeálló egésze, a színek, a kiegészítők elemzése, értelmezése révén a koreográfusi egyéni alkotói szándék mellett kirajzolódnak napjaink színpadi néptáncos öltözeteinek korstílusa és divatirányzatai.

9.30 – 12.00 Plenáris ülés
Előadás
Ratkó Lujza: Néprajzi hitelesség, művészi kifejezés – táncöltözetek a színpadon
Pódiumbeszélgetés - Hogyan ábrázolják a falut és a falusi embert a színpadi öltözet révén napjaink néptáncot színpadra állító alkotók, koreográfusok?
Busai Zsuzsanna néptáncoktató, minősítők rendszeres zsűritagja
Fülöp Hajnalka néprajzkutató múzeológus (Néprajzi Múzeum)
Laczkó Tibor viseletgyűjtő néptáncos
Remete Krisztina DLA egyetemi docens (METU)
Tajti Erzsébet viseletkészítő, oktató
Moderátor: Sándor Ildikó

12.00-12.45 Szünet
12.45-13.30 A MÁNE színpadi öltözetei napjainkban – bemutató Winklerné Petri-Kiss Borbála közreműködésével
13.45-15.45 World Cafe

A vitafórumon a konferencia valamennyi résztvevőjének aktív bevonódásával a jelenkori néptánc koreográfiák „nép”, „néphagyomány” képének jellemzőit tárjuk föl, választ keresve arra, hogy a színpad törvényszerűségei, a hitelesség/eredetiség kívánalma és a művészi szabadság hogyan alakítja a táncosok öltözetét.

16.00 Divatbemutató
17.00 Összefoglalás és konferencia zárás

Ajánlatunk


A Kerekutca minden lakója egytől egyig hétköznapian furcsa, de szerethető figura, a közösség fontos részei, részesei. Mindenkitől lehet tanulni valamit, ami eligazít, végigkísér a Kerekutca ezer zegzugán. Hiszen a zene és a tánc színes forgatagában megelevenedő falunak, a házak közt szövődő kalandoknak egy szempillantás alatt részese lesz minden néző, hallgató, éneklő, táncoló.

A vezetés során részletes betekintést nyerhet a kiállítás közel 150 bemutatott darabjába, köztük a Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum különleges textilkollekcióiba, valamint magángyűjtők és múzeumok ritkaságaiba. A tárlatvezetés lehetőséget nyújt arra, hogy a kiállítás élménye személyesebb, elmélyültebb legyen, és hogy új összefüggéseket fedezhessen fel a népművészet és a divattörténet találkozásában.

Műsorunk ezeknek az embereknek az életébe ad betekintést, miközben végigmegy a 20. századon, mely végérvényesen megváltoztatott mindent, és bár ez a kultúra és a hagyomány falun már elveszett, de azok az értékek, amiket teremtett, városon tovább élnek, a mai ember részévé váltak.

Ajánló


A társulat Bernarda Ballada című ÚJ előadása elsősorban a tánc nyelvén beszél. A dráma részleteiből és a szerző egyes költeményeiből…

“Két kezem formálja, a lábam járja, szívem muzsikája!“ Magyar cigány mesterségek, virtuóz táncok, életérzések...

A komponista, népzenész és kultúraszervező Kelemen László – szimfonikus zenekart, kórust, népi együttest és szólistát is színpadra léptető – darabja…

Figyelem! A vásárlási időkorlát hamarosan lejár!
becsült lejárati idő:
00:00

tétel a kosárban

összesen:


Lejárt a vásárlási időkorlát! Kérjük, állítsa össze a kosarát újra!