Fókuszban a koreográfusok-Farkas Tamás és László Csaba estje
Fókuszban a koreográfusok-Farkas Tamás és László Csaba estje
Fókuszban a koreográfusok-Farkas Tamás és László Csaba estje
Ön egy múltbeli eseményre keresett. Kérjük, válogasson aktuális kínálatunkból a Jegy.hu keresőjében!
Utolsó előadás dátuma: 2022. május 14. szombat, 19:00
A Hagyományok Háza 2014-ben indított előadás-sorozata a színpadi néptáncművészet kiemelkedő koreográfusairól szól. Az est első részében egy ma már klasszikus, a színpadi tánctörténetben korszakalkotó művész koreográfiái jelennek meg, az est második részében pedig egy kortárs, sokszor még a pályája elején álló alkotó művei láthatók.
Ezúttal rendhagyó módon a fiatal alkotóval kezdjük a Fókuszban a koreográfusok című előadássorozat: Farkas Tamással. A koreográfiai munkásságát legújabb alkotásából a „497” című táncszínházi mű részleteiből ismerhetjük meg. A „performance” jellegű előadás, táncdramatikus eszközökkel mutatja be négy romániai fiatal kálváriáját.
Az előadáson közreműködnek: a békéscsabai Tabán Táncegyüttes és az Aradi Kamaraszínház Táncosok: Harmati Patrik, László Richárd, Móricz Bence, Varga József
Azt est második felében László Csaba erdélyi koreográfus mutatkozik be, aki a 80-as évektől meghatározó alakja - számos néptánc- és népzenegyűjtést végzett Erdély különböző területén- és alkotója az erdélyi amatőr és professzionális táncegyütteseknek. Régi Új műsorában a kevésbé közismert tájegységek koreográfiai megformálása mellett, kivetítve megjelennek László Csaba emblematikus előadásainak részlete is.
Az előadáson közreműködik: a Pipacsok Néptáncegyüttes
zene felvételről: Dezső Attila (hegedű, brácsa), Fazakas Levente (hegedű, brácsa) Fazakas Albert (cimbalom, brácsa), Kelemen Molnár János (nagybőgő)
Az előadás végén lehetőség nyílik a beszélgetni az alkotókkal.
A beszélgetés moderátora: Orza Calin
A sorozat szerkesztője: Szögi Csaba
műsor részletesebb leírása:
Farkas Tamás I. rész
A „497” című műsor egy táncszínházi, „performance” jellegű előadás, amely táncdramatikus eszközökkel mutatja be négy romániai fiatal kálváriáját. A történet szerint Dumitru Dan vezetésével 1908-ban négy Buzău-i zenész, táncos jelentkezett a Touring Club de France által meghirdetett világkörüli gyalogló versenyre. Az utazók román népdalokat és néptáncokat tanultak, valamint hangszereken kezdtek játszani annak érdekében, hogy útjuk során saját folklórjuk előadásával tartsák fenn magukat. A csoport 1910-ben román népviseletben kezdte meg a több mint tíz évig tartó utazását, mely során 497 pár bocskort használtak el. Feljegyzések, térképvázlatok és napló töredékek álltak az alkotók rendelkezésére, melyek által betekintést nyerhettek a kontinenseket átívelő, kihívásokkal teli, sokszor drámai és tragikus utazásba. A gyaloglók voltak fogságban, vettek részt államelnöki fogadáson, érte őket baleset, de szórakozhattak egy híres indiai maharadzsa palotájában is, és mindezek folyamán számtalanszor megkérdőjelezhetővé vált a jelöletlen ösvényen haladás fontossága. Az I. világháború kitörése és az infláció miatt a 100 000 frankos díj értéke oly annyira csökkent, hogy a diadalmaskodó(k) anyagi helyzete változatlan maradt. Az alkotók felteszik a kérdést a fogyasztói társadalom és a globalizáció termékeinek létjogosultságaival kapcsolatban.
A produkció a békéscsabai Tabán Táncegyüttes és az Aradi Kamaraszínház közös előadása.
Táncosok: Harmati Patrik, László Richárd, Móricz Bence, Varga József
Rendező-koreográfus: Farkas Tamás
Társrendező: Tapasztó Ernő
Művészeti asszisztens: Farkas Ágnes
Zeneszerző: Gera Gábor
Látványterv: Ioan Horga
Plakát: Hodgyai István (Hot-Dog)
Támogatók: Tabán Néptánc Egyesület, Aradi Kamaraszínház, Csoóri Sándor Program, Halmos Béla Program, Békéscsaba Megyei Jogú Város Román Nemzetiségi Önkormányzata
2. rész
László Csaba Régi Új – felújítások
Ez a műsor méltón szimbolizálja a Pipacsok Néptáncegyüttes azon törekvését, hogy néhány közkedvelt tájegység táncai mellett, kevésbé közismert tájegység táncait is bemutatja, mint például Marosmagyaró, Szásznagyvesszős, Nagymoha, Feketekőrös-vidék.
A táncok közt László Csaba néhány nagy előadásának – Paraszt Dekameron, Székely Dorottya, Betyárvilág, Szép Domokos Anna – reprezentatív jelenetei is levetítésre kerül.
Koreográfus: László Csaba
zene felvételről: Dezső Attila (hegedű, brácsa), Fazakas Levente (hegedű, brácsa) Fazakas Albert (cimbalom, brácsa), Kelemen Molnár János (nagybőgő)
A családoknak szól Paár Julcsi magával ragadó, nép- és világzenei elemekből szövetelt, táncos, mesés kavalkádja. Impulzív, korosztályokon átívelő mesevilágba varázsolják át a nézőt a virtuóz zenészek, dinamikus és humoros táncszínházi elemek, lendületes sodrású játék. Nem csoda hát, hogy a történet szereplői és az őket minden kalandban végigkísérő muzsikusok mellett, a közönségből is előbújik a világot felfedezni vágyó gyermeki én, vagy egy merész, mindenre elszánt róka. Aki nem hiszi, járjon utána! Közreműködnek: Paár Julcsi - ének, mese Szakál Tamás - hegedű, ének, mese Kováts Gergő - fúvós hangszerek Szabó Dániel - cimbalom Könczei Bálint - brácsa Bognár András - nagybőgő Csiki Gergely - tánc, koreográfia Steier-Eichmüller Barbara - tánc
Gyerek táncházak és azt követően kézműves foglalkozások péntek délutánonként a Hagyományok Háza Átriumában. A program hossza ~1,5 óra.
A Magyar Állami Népi Együttes zenekarát – hazánkban szinte utolsóként – olyan kiváló cigány muzsikusok is alkotják, akik képesek a…
A társulat Bernarda Ballada című ÚJ előadása elsősorban a tánc nyelvén beszél. A dráma részleteiből és a szerző egyes költeményeiből…
tétel a kosárban
összesen:
Lejárt a vásárlási időkorlát! Kérjük, állítsa össze a kosarát újra!