Program


Erdélyi népviseletek - Szabadegyetem

Erdélyi népviseletek - Szabadegyetem

„Kalotaszeg addig tart, ameddig a muszuj ér”. Az 1880-as évek elején felbukkanó, majd napjainkig gyakran hangoztatott kijelentés Kalotaszeg emblematikus viseleteleme, a Felszegen és Alszegen muszujnak, Nádasmentén bagaziának nevezett, elöl nyitott, alsó szegélyén színes rátéttel bélelt szoknyaféle jelenlétéhez köti a néprajzi táj határait.  több

Nincs aktuális előadás

Ön egy múltbeli eseményre keresett. Kérjük, válogasson aktuális kínálatunkból a Jegy.hu keresőjében!

Utolsó előadás dátuma: november 14. csütörtök, 18:00

A kalotaszegi muszuj/bagazia
„Kalotaszeg addig tart, ameddig a muszuj ér”. Az 1880-as évek elején felbukkanó, majd napjainkig gyakran hangoztatott kijelentés Kalotaszeg emblematikus viseleteleme, a Felszegen és Alszegen muszujnak, Nádasmentén bagaziának nevezett, elöl nyitott, alsó szegélyén színes rátéttel bélelt szoknyaféle jelenlétéhez köti a néprajzi táj határait.
A gazdag képi anyaggal illusztrált előadás három fő szempont köré csoportosítva mutatja be ezt a szoknyafélét:
1. Formai jegyek. Az előadás tisztázza a muszuj / bagazia készítéséhez használt alapanyagok, készítési és díszítési technikák körét, majd múzeumi gyűjteményekben őrzött és helyszíni gyűjtésekből származó, nagy mennyiségű tárgyi anyag formai jellegzetességeinek elemzése nyomán rávilágít a lokális sajátosságokra.
2. A használat rendje. Kik, milyen státuszú nők viselték / viselik? Milyen alkalmak során? Milyen jellegzetességek figyelhetők meg a felöltés módjában, a más viseletdarabokkal való társításban, s hogyan kapcsolódnak ezek a muszujos / bagaziás öltözethez kapcsolódó, változó szépségeszményhez?
3. A változás rendje. A muszuj első leírását Kővári László 1854-es bemutatásában olvashatjuk. Írott, képi és tárgyi forrásanyagot hasznosítva az előadás nyomon követi azokat a fő változásokat, amelyek a viseletelem készítése, használata kapcsán megfigyelhetők, végül a használat jelenkori dinamikájára, a többgenerációs, illetve az újonnan készített darabok presztízsértékére is reflektál.

Előadónk Tötszegi Tekla, erdélyi magyar néprajzkutató.

Ajánlatunk


A társulat Bernarda Ballada című ÚJ előadása elsősorban a tánc nyelvén beszél. A dráma részleteiből és a szerző egyes költeményeiből álló szöveg és a folklórból merítkező zenei világ segítségével a mozgás, a tánc által idézi meg a lorcai költőiséget és érzelmi telítettséget, a szenvedély elsöprő erejét.

“Két kezem formálja, a lábam járja, szívem muzsikája!“ Magyar cigány mesterségek, virtuóz táncok, életérzések...

Nagy és nemes feladatra vállalkozik a Magyar Állami Népi Együttes erdélyi antológiájának színpadra állításával. Az Édeskeserű szerves folytatása annak az évek óta tartó alkotói folyamatnak, amely korszerű folklórértelmezésével, a színház eszközeinek bátor alkalmazásával, makacs következetességgel mutat rá újra és újra gyökereinkre, hagyományos kultúránk fontosságára.

Ajánló


A komponista, népzenész és kultúraszervező Kelemen László – szimfonikus zenekart, kórust, népi együttest és szólistát is színpadra léptető – darabja…

Újévköszöntő - "Megzendült az ének ember, gyermek ajkán” A Hagyományok Háza immár tizedik alkalommal köszönti ünnepi gálaműsorral az újévet.

A műsor a Kolozsvári Magyar Napok tizedik évfordulójára készült.

Figyelem! A vásárlási időkorlát hamarosan lejár!
becsült lejárati idő:
00:00

tétel a kosárban

összesen:


Lejárt a vásárlási időkorlát! Kérjük, állítsa össze a kosarát újra!