Program


Élő örökség - Hagyományőrzés 2024 - a Muharay Szövetség programja

Élő örökség - Hagyományőrzés 2024 - a Muharay Szövetség programja

A Szövetség bemutatója tisztelgés a közel 100 éves hagyományőrző mozgalom előtt. A falusi együtteseket, a „hagyományőrzőket” a Gyöngyösbokréta mozgalom hívta életre. Mai együtteseink a bokrétások utódai, s a csoportokban a hagyományőrzők ötödik nemzedéke táncol.
Mára a tánc hagyományozásának közösségi formái megszűntek, táncosaink próbatermekben, filmekről, s az idősek visszaemlékezéseiből „tanulják” a hagyományt.  több

Nincs aktuális előadás

Ön egy múltbeli eseményre keresett. Kérjük, válogasson aktuális kínálatunkból a Jegy.hu keresőjében!

Utolsó előadás dátuma: március 23. szombat, 17:00

A Szövetség bemutatója tisztelgés a közel 100 éves hagyományőrző mozgalom előtt. A falusi együtteseket, a „hagyományőrzőket” a Gyöngyösbokréta mozgalom hívta életre. Mai együtteseink a bokrétások utódai, s a csoportokban a hagyományőrzők ötödik nemzedéke táncol.


Mára a tánc hagyományozásának közösségi formái megszűntek, táncosaink próbatermekben, filmekről, s az idősek visszaemlékezéseiből „tanulják” a hagyományt. A színpadi hagyományőrzés mindig követi az adott korszak esztétikai elvárásait, és az előadások divatos táncmozgalmi trendjeit.  A kezdeti lakodalmas és szokásfeldolgozások az 1930-as évek műkedvelő előadásainak színvonalában készültek, a csoportot vezető tanítók/jegyzők ízlése, felkészültsége szerint. AZ 1945 utáni években, a kultúrversenyek felhívásai, az együttesvezetők számára indított képzések, a minősítések bevezetése a néptáncmozgalom szakmai-művészeti elvárásai voltak az irányt adók az együttesek munkájában.
Műsorunkban három kiemelten minősült nívódíjas s egyben 90 éves folyamatosággal működő együttesünk mutatkozik be, példázva a mai színpadi hagyományőrzés háromféle irányzatát. Hany Istók legendáját a kapuvári együttes dolgozza fel, a bagi többgenerációs együttes a „nagy háború” máig a folklórban is tovább élő hatását mutatja be, míg az érsekcsanádi együttes egy családi mulatság eseményeit idézi. Ez alkalommal került átadásra a 2022-2023-ban minősült együttesek oklevelei.

 

Ajánlatunk


A komponista, népzenész és kultúraszervező Kelemen László – szimfonikus zenekart, kórust, népi együttest és szólistát is színpadra léptető – darabja azt a tendenciát hivatott ellensúlyozni, hogy az utóbbi évtizedek hazai zeneszerzésében háttérbe szorultak a folklorisztikus alapú törekvések.

A társulat Bernarda Ballada című ÚJ előadása elsősorban a tánc nyelvén beszél. A dráma részleteiből és a szerző egyes költeményeiből álló szöveg és a folklórból merítkező zenei világ segítségével a mozgás, a tánc által idézi meg a lorcai költőiséget és érzelmi telítettséget, a szenvedély elsöprő erejét.

A műsor a Kolozsvári Magyar Napok tizedik évfordulójára készült.

Ajánló


A vajdasági magyar tamburazenekarok a 20. században előadó: Csonka Balázs Vajdaság egész területén a magyarság körében a mai napig mélyen…

Nagy és nemes feladatra vállalkozik a Magyar Állami Népi Együttes erdélyi antológiájának színpadra állításával. Az Édeskeserű szerves folytatása annak az…

“Két kezem formálja, a lábam járja, szívem muzsikája!“ Magyar cigány mesterségek, virtuóz táncok, életérzések...

Figyelem! A vásárlási időkorlát hamarosan lejár!
becsült lejárati idő:
00:00

tétel a kosárban

összesen:


Lejárt a vásárlási időkorlát! Kérjük, állítsa össze a kosarát újra!