Program


Élő örökség - Hagyományőrzés 2024 - a Muharay Szövetség programja

Élő örökség - Hagyományőrzés 2024 - a Muharay Szövetség programja

A Szövetség bemutatója tisztelgés a közel 100 éves hagyományőrző mozgalom előtt. A falusi együtteseket, a „hagyományőrzőket” a Gyöngyösbokréta mozgalom hívta életre. Mai együtteseink a bokrétások utódai, s a csoportokban a hagyományőrzők ötödik nemzedéke táncol.
Mára a tánc hagyományozásának közösségi formái megszűntek, táncosaink próbatermekben, filmekről, s az idősek visszaemlékezéseiből „tanulják” a hagyományt.  több

Nincs aktuális előadás

Ön egy múltbeli eseményre keresett. Kérjük, válogasson aktuális kínálatunkból a Jegy.hu keresőjében!

Utolsó előadás dátuma: 2024. március 23. szombat, 17:00

A Szövetség bemutatója tisztelgés a közel 100 éves hagyományőrző mozgalom előtt. A falusi együtteseket, a „hagyományőrzőket” a Gyöngyösbokréta mozgalom hívta életre. Mai együtteseink a bokrétások utódai, s a csoportokban a hagyományőrzők ötödik nemzedéke táncol.


Mára a tánc hagyományozásának közösségi formái megszűntek, táncosaink próbatermekben, filmekről, s az idősek visszaemlékezéseiből „tanulják” a hagyományt. A színpadi hagyományőrzés mindig követi az adott korszak esztétikai elvárásait, és az előadások divatos táncmozgalmi trendjeit.  A kezdeti lakodalmas és szokásfeldolgozások az 1930-as évek műkedvelő előadásainak színvonalában készültek, a csoportot vezető tanítók/jegyzők ízlése, felkészültsége szerint. AZ 1945 utáni években, a kultúrversenyek felhívásai, az együttesvezetők számára indított képzések, a minősítések bevezetése a néptáncmozgalom szakmai-művészeti elvárásai voltak az irányt adók az együttesek munkájában.
Műsorunkban három kiemelten minősült nívódíjas s egyben 90 éves folyamatosággal működő együttesünk mutatkozik be, példázva a mai színpadi hagyományőrzés háromféle irányzatát. Hany Istók legendáját a kapuvári együttes dolgozza fel, a bagi többgenerációs együttes a „nagy háború” máig a folklórban is tovább élő hatását mutatja be, míg az érsekcsanádi együttes egy családi mulatság eseményeit idézi. Ez alkalommal került átadásra a 2022-2023-ban minősült együttesek oklevelei.

 

Ajánlatunk


A családoknak szól Paár Julcsi magával ragadó, nép- és világzenei elemekből szövetelt, táncos, mesés kavalkádja. Impulzív, korosztályokon átívelő mesevilágba varázsolják át a nézőt a virtuóz zenészek, dinamikus és humoros táncszínházi elemek, lendületes sodrású játék. Nem csoda hát, hogy a történet szereplői és az őket minden kalandban végigkísérő muzsikusok mellett, a közönségből is előbújik a világot felfedezni vágyó gyermeki én, vagy egy merész, mindenre elszánt róka. Aki nem hiszi, járjon utána! Közreműködnek: Paár Julcsi - ének, mese Szakál Tamás - hegedű, ének, mese Kováts Gergő - fúvós hangszerek Szabó Dániel - cimbalom Könczei Bálint - brácsa Bognár András - nagybőgő Csiki Gergely - tánc, koreográfia Steier-Eichmüller Barbara - tánc

A Magyar Állami Népi Együttes zenekarát – hazánkban szinte utolsóként – olyan kiváló cigány muzsikusok is alkotják, akik képesek a városi cigányzene nagy múltú hagyományait még interpretálni, itt a XXI. század elején. A tánckoncert helyszíne egy szimbolikus tér: koncertterem, étterem, bár, falusi kocsma stb. Az előadás zenei szövetében a népzene mellett helyet kap a hagyományos városi cigányzene, a magyar nóta és a csárdás, valamint a jazz és az etnikus cigány világzene is. Felmutatva mindazt a zenei virtuozitást és repertoárgazdagságot, mely a magyar cigánymuzsikusok unikális jellemzője. A nagy ívű zenei tablót táncjelenetek teszik még változatosabbá, színesebbé.

Ajánló


Gyerek táncházak és azt követően kézműves foglalkozások péntek délutánonként a Hagyományok Háza Átriumában. A program hossza ~1,5 óra.

A társulat Bernarda Ballada című ÚJ előadása elsősorban a tánc nyelvén beszél. A dráma részleteiből és a szerző egyes költeményeiből…

Figyelem! A vásárlási időkorlát hamarosan lejár!
becsült lejárati idő:
00:00

tétel a kosárban

összesen:


Lejárt a vásárlási időkorlát! Kérjük, állítsa össze a kosarát újra!